Na co uważać przy wyborze nieruchomości (zwłaszcza na wynajem)?

ldz-1315906-mWybierając mieszkania na wynajem (wiele z poniższych punktów znaczenie ma także przy kupowaniu nieruchomości) należy przede wszystkim być czujnym. Właściciel wydaje się „dziwny” przez telefon? Mieszkanie ma niski czynsz najmu, lecz przez dłuższy czas jest aktualne, a więc nikt nie jest zainteresowany wynajęciem go? Te i wiele innych wątpliwości nasuwają się każdemu, kto szuka taniego mieszkania. Jak więc nie popełnić błędu?
Przeglądając oferty mieszkań na wynajem często trafiamy na mieszkania o podejrzane niskiej cenie. Uwaga! Nie wszystkie mieszkania jednak są niegodne naszej uwagi! Poniżej prezentujemy te aspekty, które przy wyborze mieszkania na wynajem (czasem również przy wyborze kupna nieruchomości) najbardziej powinny podlegać naszej uwadze.

 

1. Lokalizacja. Szukasz taniego mieszkania, niekoniecznie w centrum, ale z pewnością nie za miastem? Jeśli ogłoszeniodawca nie zawarł konkretnej informacji dotyczącej lokalizacji mieszkania, skontaktuj się z nim telefonicznie, zanim jeszcze zaczniesz snuć marzenia o świetnym i tanim mieszkaniu. Możliwe bowiem, że „cztery ściany”, którymi się zainteresowałeś, niekoniecznie znajdują się w Twojej lokalizacji.
2. Budownictwo. Mieszkanie świetnie się prezentuje, kuchnia jest ładna, a w pokojach lśnią hebanowe panele? Upewnij się, czy aby mieszkanie nie jest usytuowane w starej kamienicy, w której toaleta jest dzielona, a ocieplanie kominowe.
3. Przeszłość, czyli historia mieszkania – zawsze warto wypytać szczegółowo właściciela o to, kto mieszkał w mieszkaniu przedtem. Jeżeli okaże się, że mieszkanie przez lata pełniło funkcje domu studenckiego, warto natychmiast wzmocnić czujność i zastanowić się nad ewentualnymi szkodami.
4. Jaki jest czynsz administracyjny? Jeżeli mieszkanie nie podlega wspólnocie (takie czynsze z reguły są tańsze), nie jest również bezczynszowe, to z pewnością będziemy mieli do czynienia z czynszem administracyjnym, czyli takim, który jest pobierany przez spółdzielnię mieszkaniową, do której należy nieruchomość. Często zdarza się, że choć czynsz najmu (czyli ten, który płacimy właścicielowi za udostępnienie nam lokum) może być stosunkowo niski, drugie tyle winni będziemy spółdzielni.

Comments are closed.