Kupić czy wynająć? Popyt na nieruchomości i ich ceny.

apartment-balcony-skyscraper-1365469-mW dzisiejszych czasach w Polsce mało kogo, kto jest człowiekiem młodym i dopiero zaczyna piąć się po szczeblach kariery, stać na zakup mieszkania. Nowe budownictwo? Lokalizacja przy centrum? Balkon lub loggia? Nie, w tym artykule nie mowa o komfortach, lecz o realnych potrzebach ludzi.
Coraz więcej i głośniej mówi się o tym, że Polaków – szczególnie młodych – nie stać na własne mieszkanie, a w zastępstwie – zmuszeni są jakieś wynajmować. Jednakże należałoby zapytać, czy rzeczywiście jest to negatywne zjawisko? Wynajmowanie mieszkania wiąże się z konkretnymi korzyściami. Należy do nich przede wszystkim mobilność.

 

Z reguły umowa podpisywana między stronami, najemcą, czyli właścicielem nieruchomości (lub uprawnioną przez niego osobą podnajmującą), a osobą wynajmującą, obliguje zarówno jedną, jak i drugą stronę, do okresu minimum miesięcznego wypowiedzenia. Nie ma więc obaw, że tak, jak w przypadku mieszkania na kredyt, nie daj Boże, w życiu nam się nie uda i nie będziemy wiedzieli, co zrobić. W przypadku, kiedy wynajmujemy mieszkanie zawsze wówczas możemy przenieść się do innego, tańszego, możliwe, że zlokalizowanego w „tańszej” dzielnicy. Ta sama korzyść sprawia też, że wielu Polaków parających się coraz bardziej popularnymi zawodami mobilnymi, nie myśli o mieszkaniu na stałe. Wynajmując mieszkanie nie muszą bowiem dbać o jego remont, czy umeblowanie, a w każdej chwili mogą pozwolić sobie na przeprowadzkę do – przykładowo – sąsiedniego miasta.

Comments are closed.